Kraj, gdzie Polak był prezydentem.

Integracja z Unią Europejską nie oznacza zamknięcia Polski na inne kraje. Chcielibyśmy się otworzyć na państwa Ameryki. Kostaryka jest naszym przyczółkiem w Ameryce Środkowej -- powiedział w środę premier Jerzy Buzek w stolicy tego kraju, San José.

-- Przyjaciół poznaje się wbiedzie. Przyjaźń i serdeczność mają w dzisiejszym świecie wartość szczególną -- dodał szef rządu polskiego, nawiązując do faktu, że wielu emigrantów z naszego kraju znalazło schronienie w Kostaryce. Także prezydent Kostaryki Miguel Angel Rodiguez podkreślił, że emigranci z Polski przyczynili się do zbliżenia między dwoma krajami.

W Kostaryce jest najliczniejsze w Ameryce Środkowej skupisko Polonii (około 3 tysięcy osób) , która uchodzi za bardzo wpływową grupę. Jej przedstawiciel, Teodoro Picado Michalski, był prezydentem. Premier Buzek jest pierwszym szefem polskiego rządu, który w sześćdziesięciopięcioletniej historii dwustronnych stosunków przybył do San José.

Licząca 3, 4 mln mieszkańców Kostaryka jest najbardziej stabilnym z politycznego punktu widzenia krajem regionu. Demokratyczne rządy zmieniają się bez wstrząsów od 50 lat. Jako jedno z nielicznych państw na świecie Kostaryka nie ma armii. Nad bezpieczeństwem czuwa policja i formacje paramilitarne, które mają najwięcej problemów z przemytem narkotyków z Kolumbii do USA przez terytorium tego kraju.

Kostaryka jest najważniejszym partnerem handlowym Polski w Ameryce Środkowej. W ostatnich latach wzajemne obroty rosły w szybkim tempie (od 600 tys. USD w 1990 r. do 40 mln USD w roku 1996) . Eksportujemy do tego kraju głównie wyroby stalowe, artykuły tekstylne i produkty chemiczne. Sprowadzamy banany (90 proc. importu) i kawę. Producenci kawy są zainteresowani usługami transportowymi PLO i PŻM. Istnieją szanse na sprzedaż do tego kraju samolotów rolniczych "Dromader" i śmigłowców "Sokół". W porównaniu z innymi państwami Ameryki Środkowej Kostaryka ma dość wysoki PKB per capita (2800 USD, podczas gdy np. Honduras -- 590 USD) . Wskaźnik analfabetyzmu wynosi tu 7 proc. (w Hondurasie -- 32 proc. ).

  Pobyt premiera w stolicy Meksyku zakończyło wzruszające spotkanie z przedstawicielami tutejszej Polonii. Wiceminister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, wręczył Ordery Zasługi RP przyznane przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego 21 osobom pochodzenia polskiego

  Małgorzata Tryc-Ostrowska - Rzeczpospolita (3.XII.1998)