KOSTARYKA

CARRETA IN SARCHI

Las carretas to malowane w wesołe wzory, ciągnione przez woły drewniane, dwukołowe wozy. W 1988 roku obwołano je symbolem rękodzieła kostarykańskiego. Wyrabia się je w prywatnych minifabrykach w Sarchi, miasteczku położonym na północ od miasta Alajuela (prowincja Alajuela). W przyfabrycznych ogrodach malowane są ich drewniane koła we wzorzyste mandale. Pojawiły się w Kostaryce około 1840 roku, kiedy wzrosło znaczenie plantacji kawy. Pocz±tkowo były jedynym środkiem transportu kraju. Tylko one sprawdzały się w przewożeniu rolniczych towarów po kostarykańskich wyboistych bezdrożach. Przez pierwsze lata popychane były przez ludzi, później wraz ze wzrostem przewozów towarowych, zaprzęgano do nich woły. Sławne były swego czasu karawany karet, przewożące ziarna kawy z Mesety Centralnej do portu Puntarenas na wybrzeżu Pacyficznym.

W 1903 roku zaczęto zdobić ich koła, a w 1915 roku, dla podkreślenia przynależności do danej rodziny malowano już całe karety. Kiedy w latach 60-tych XX wieku całkowicie wyparte zostały przez samochody, zaczęto wyrabiać je w celach turystycznych. Dzisiaj służą do dekorowania obejść i ogródków. Wykonuje się także ich miniatury jako pamiątki na biurka europejskich turystów. Obecnie w Kostaryce nikt nie wyobraża sobie fiesty, ani żadnej parady, na której nie pojawiłyby się karety. Najgłośniejszą z nich jest odbywająca się w drugą niedzielę marca parada karet w Escazu.

W Sarchi od wielu lat podkreśla się szczególne znaczenie karetowych kół. Niegdyś wyrabiano je z drewna lagarto, które powodowało, że podczas jazdy słyszano charakterystyczny uwielbiany przez miejscowych odgłos. Wielu mieszkańców Sarchi lubi opowiadać historię, jakoby wiele lat temu, pewien mężczyzna zapłacił za karetę rekordową sumę 240 colonów, ponieważ jej koła wydawały perfekcyjny dźwięk. Podobno, kiedy powrócił do rodzinnej Alajueli, ludzie oferowali mu za nią nawet 300 colonów, ponieważ wydawała najpiękniejszy dĽwięk w mieście.

SYMBOLE NARODOWE