G W A T E M A L A

EFRAIN RIOS MONTT ZAMIAST DO SZPITALA TRAFI DO KLINIKI

4.08.2015

Sąd Apelacyjny zgodził się na wysłanie Efraína Ríosa Montta na badania psychiatryczne nie do Szpitala Psychiatrycznego Federico Mora (gdzie pierwotnie międzynarodowi orzecznicy mieli stwierdzić jego stan), a do ekskluzywnej prywatnej kliniki Los Pinos. Pod jego rezydencją widziano zabierający go ambulans. Towarzyszył mu syn emerytowany generał Luis Enrique Ríos Sosa i córka Zury Ríos Sosa. Ta ostatnia sama odniosła w zeszłym tygodniu zwycięstwo bowiem Sąd Najwyższy orzekł że w XI.2015 roku będzie ona mogła ubiegać się o prezydenturę (mimo że konstytucja zakazuje ubieganie się o najwyższy urząd w państwie członkom rodzin byłych głów państwa).

Szpital Federico Mora był modelowym szpitalem psychiatrycznym w latach 1970`s. Obecnie jest to symbol piekła, bowiem w XII.2014 roku reporter BBC Chris Rogers przedstawił dokument ukazujący patologię zarządzania tym obiektem. W 2012 roku Międzyamerykańska Komisja ds. Praw Człowieka nakazała Gwatemali poprawić warunki pobytu w szpitalu.

Werdykt sądu w sprawie Montta jest o tyle kontrowersyjny, że jeden z jego sędziów (Noé Ventura Loyo) otrzymał stanowisko dzięki poparciu Gwatemalskiego Frontu Republikańskiego (FRG) - partii utworzonej przez Montt. Sąd Apelacyjny jest tym samym który podtrzymał sankcje przeciw Yassmín Barrios, sędzi która przewodniczyła składowi w pierwszym procesie o ludobójstwo przeciw Monttowi.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie