G W A T E M A L A

PREZYDENT IGNORUJE KOMISJĘ ŚLEDCZĄ. KRYZYS POLITYCZNY.

17.06.2015

W ubiegłym tygodniu, Sąd Najwyższy zatwierdził wniosek o utworzeniu parlamentarnej komisji śledczej, która miałaby rozważyć uchylenie immunitetu prezydenta Otto Péreza Molina. Sam zainteresowany stwierdził, że śledztwo o korupcję przeciw niemu jest bezpodstawne. W swoim oświadczeniu stwierdził, że sąd powinien badać sprawę sam bez mieszania w to parlamentu.

Komisja parlamentarna bada jak wiele wiedział on o defraudacjach w instytucjach celnych i skarbowych. Molina podważa prawomocność komisji argumentując, że zasiada w niej w większości opozycja. Wniosek w jego sprawie złożyła opozycyjna partia Winaq po tym jak w IV.2015 wspierane przez ONZ śledztwo wykazało, że wielu urzędników celnych brało łapówki od biznesmenów chcących uniknąć płacenia podatków.

Tymczasem Kontrowersje nie omijają samej komisji. Jej przewodniczący, opozycyjny parlamentarzysta Baudilio Hichos zrezygnował po tym jak prokurator i komisja antykorupcyjna ONZ oskarżyli go o udział w oszustwach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Gwatemala przeżyw kryzys polityczny po tym jak Międzynarodowa Komisja Przeciw Bezkarności w Gwatemali (CICIG) zaczęła publikować swoje rewelacje dotyczące defraudacji celnych doprowadzając do rezygnacji wiceprezydent Roxany Baldetti. W osobnym skandalu w V.2015 roku prezes Banku Centralnego oraz dyrektor ubezpieczeń społecznych (obaj blisko związani z prezydentem) zostali aresztowani w związku z zarzutami oszustwa ubezpieczeniowego na sumę 15 mln $.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie