G W A T E M A L A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

AMERYKANIE DEPORTUJĄ WINNEGO MASAKRY W GWATEMALI

9.08.2016

Były gwatemalski żołnierz Santos Lopez Alonzo został deportowany ze Stanów Zjednoczonych do Gwatemali. Po wylądowaniu na lotnisku w stolicy eskortowany był przez agentów Interpolu. Oznajmił on, że obawia się, że w Gwatemali może być torturowany. Oskarża się go o pomoc w przeprowadzeniu masakry z XII.1982 roku. Wówczas miał być członkiem sekretnego oddziału odpowiedzialnego za masakrę dokonaną na 160 mieszkańcach wioski. Żołnierze mieli udać się na prowincję w poszukiwaniu broni, ale przy okazji dokonali egzekucji tubylców.

Oskarżony odpiera stawiane mu zarzuty. W zeznaniach przekonywał, że nie uczestniczył w masakrze i przypadł mu udział pilnowania dzieci i kobiet. Lopez aresztowany został w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat próbował zaskarżyć wyrok deportacji jednak ostatnio sąd apelacyjny podtrzymał decyzję sądu niższej instancji.

Dwóch innych członków tego oddziału odbywa w USA karę więzienia za przestępstwa migracyjne. Jeszcze inny został wcześniej deportowany i odbywa w Gwatemali wyrok 6.000 lat więzienia.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie