G W A T E M A L A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

HOMOFOBICZNA PRZEMOC WOBEC PARLAMENTARZYSTKI LESBIJKI

5.09.2016

Parlamentarzystka i lesbijka Sandra Moran jest aktywistką środowiska LGBTI. Do parlamentu wybrana została w ostatnich wyborach z IX.2015 roku razem ze swoimi dwoma kolegami z lewicowej Partii Konwergencji. Ostatnio złożyła oficjalną skargę w gwatemalskim Biurze Praw Człowieka o dyskryminację na sali obrad. Twierdzi, że padła ofiarą żartów i znieważań za swą działalność na polu obrońców mniejszości seksualnych.

Zarzewiem incydentu była petycja z 1.IX, kiedy inny parlamentarzysta Alejandro Berganza argumentował, że Moran nie może być mianowana jako przewodnicząca parlamentarnego Forum Kobiet ponieważ jest lesbijką, a kandydatką powinna być kobieta z krwi i kości. Kobietę poparli aktywiści praw człowieka i feministki. Stowarzyszenie LGBTI Ameryki Łacińskiej i Karaibów (Ilgalac) wydało oświadczenie, że takie petycje i język są nieuzasadnione, nietolerancyjne, obraźliwe, niegodne ustawodawcy i obrażają tysiące kobiet w Gwatemali. Członkowie partii poszkodowanej określali to jako zachowanie homofobiczne, dyskryminujące, seksistowskie i wykluczające.

Moran jest jedną z najbardziej wpływowych feministek w kraju. Jest też obrończynią praw Indian. Z drugiej strony krytykowana jest za swój niegdysiejszy udział w zbrojnej partyzantce, za bycie feministką i antyimperialistką. Prawicowcy krytykują ją za jej wkład w ustawę chroniącą młode kobiety ofiary przemocy seksualnej oraz przeforsowanie ustawy o możliwości aborcji w przypadku gwałtu.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie