G W A T E M A L A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

W RODZINIE PREZYDENTA SKANDAL GONI SKANDAL

19.09.2016

Skandal korupcyjny dotknął rodzinę urzędującego prezydenta Gwatemali Jimmy`ego Moralesa. Prowadzone jest śledztwo przeciw jego synowi Juanowi Manuelowi Moralesowi i bratu Sammy Moralesowi o malwersacje podczas kadencji poprzedniej ekipy rządzącej. W kręgu podejrzeń jest też jego bliski przyjaciel - parlamentarzysta Gilmar Othmar Sánchez. Śledztwo przeciw nim prowadzi Międzynarodowa Komisja Przeciw Bezkarności w Gwatemali (CICIG) oraz biuro prokuratora generalnego. Jimmy i Sammy Moralesowie mieli firmę produkującą programy telewizyjne oraz wystawiającą skecze w restauracji Fulanos y Meganos. Przed objęciem prezydentury Morales zadeklarował bez dodatkowych szczegółów aktywa na sumę 1 mln $. Teraz okazuje się, że część rodzinnego kapitału mogła pochodzić z korupcji w tym uchylania się od podatków.

Ostatnie doniesienia wskazują na powiązania Juana Manuela Moralesa z jednym z lordów narkotykowych. Podług ustaleń dziennikarzy śledczych Jafeth Ernesto Cabrera Cortéz, syn wiceprezydenta Jafetha Ernesto Cabrera Franco otrzymał 500.000 $ od przebywającego obecnie w więzieniu i oczekującego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych za przemyt narkotyków Marlona Francesco Monroy Meono (pseudonim El Fantasma). Monroy miał zeznać, że Cabrera poszukiwał z nim kontaktu po tym jak razem z Moralesem przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich w 2015 roku. Kontakt miał być zainicjowany dzięki wspólnemu jubilerowi. Cabrera miał poprosić o 1 mln $ i uzbrojonego Land Cruisera na kampanię wyborczą. W zamian Monroy miał zażądać nazwisk osób z MSW, Ministerstwa Obrony i policji uczestniczących w akcjach antynarkotykowych. Cabrera miał mu odpowiedzieć, że jego oferta zostanie rozważona. Dzień później jubiler z dwójką ochroniarzy miał pojawić się u niego z teczką wypełnioną banknotami o wartości 500.000$.

Prezydencki rzecznik w wypowiedzi dla mediów podkreślił zaangażowanie Jimmy`ego Moralesa w walkę z przemytem narkotyków, w tym aresztowanie Monroya i zapewnił, że zeznania przestępcy są próbą zdyskredytowania głowy państwa.

Morales został wybrany prezydentem po serii skandali korupcyjnych jakie wstrząsnęły krajem i doprowadziły do aresztowania poprzedniego prezydenta Otto Pérez Moliny i wiceprezydent Roxany Baldetti. W kampanii wyborczej obiecywał, że zapoczątkuje erę czystszej polityki co było kuszące dla rozczarowanego i zmęczonego skorumpowaną klasą polityczną elektoratu.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie