G W A T E M A L A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

GWATEMALSKI PROKURATOR ZATRZYMANY ZA UCIECZKĘ Z MIEJSCA WYPADKU

22.09.2016

Orlando López prokurator który badał wiele spraw krwawych morderstw z czasów wojny domowej i który aresztował wielu byłych wojskowych pod zarzutem stosowania przez nich tortur, porwań i ludobójstwo został aresztowany pod zarzutem ucieczki z miejsca wypadku. Prawicowcy oskarżają go o spiski wymierzone przeciw siłom zbrojnym. Domniemany wypadek został zgłoszony przez Fundację przeciw Terroryzmowi, prawicową grupę powiązaną z emerytowanymi generałami, która w ciągu ostatnich kilku lat oskarżyła wielu sędziów, prokuratorów i aktywistów praw człowieka o korupcje, zastraszania i powiązania z przestępczością zorganizowaną. Lopez twierdzi, że nic takiego nie miało miejsca, a zgłoszenie ma formę zemsty.

W 2013 roku był on głównym oskarżycielem w procesie o ludobójstwo przeciw dyktatorowi Efrain Rios Montt i stał za aresztowaniem wówczas 18 byłych generałów pod zarzutami uprowadzeń. To już 5 doniesienie Fundacji na Lopeza od 2014 roku. Ostatnie dotyczy VII.2016 kiedy procurator wracał do Gwatemala City ze swoim ochroniarzem. O 22.30 w departamencie Zacapa (znanym z narkotyków i przestępczości zorganizowanej) samochód miał uderzyć w jakiś przedmiot. Podług wersji prokuratora jego człowiek polecił mu nie zatrzymywać się i jechać dalej. Tego samego dnia zmarł 40-letni mężczyzna, nie jest jednak jasne jak i kiedy. Podług jego brata feralnej nocy pił i został znokautowany. Świadkowie twierdzili, że uderzył w niego inny samochód.

Fundacja złożyła też doniesienie przeciw Miguel Gálvez, sędziemu nadzorującemu proces o wielomilionowe defraudacje celnie kierowane z ukrycia przez byłego prezydenta Otto Pérez Molina oraz jego zastępczynię Roxana Baldetti. Podobnie postąpiła z przewodniczącym składu sędziowskiego zajmującego się ludobójstwem i śledztwami dotyczącymi handlu żywym towarem.