G W A T E M A L A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

ARMIA PRZEJĘŁA CUMUJĄCY STATEK ABORCYJNY

23.02.2017

Do gwatemalskiego wybrzeża (port Quetzal) zacumował statek aborcyjny z Holandii. Niemal natychmiast na pokład weszło wojsko i zatrzymało część załogi. Stowarzyszanie Kobiety na Fali oferuje aborcje na międzynarodowych wodach kobietom które żyją w krajach o zaostrzonych przepisach antyaborcyjnych. Zazwyczaj odbywa się to w taki sposób, że na pokład zapraszane są kobiety do 10 tygodnia ciąży którym po wypłynięciu na międzynarodowe akweny podaje się pigułki poronne i zapewnia kilkugodzinną opiekę medyczną. Organizatorzy chwalą się, że pewnego razu wysyłali nawet pigułki poronne do Polski za pomocą drona.

W Gwatemali aborcja jest zakazana za wyjątkiem sytuacji kiedy zagrożone jest życie matki. Podług danych z 2006 roku rocznie przeprowadzanych jest tam nielegalnie 65.000 aborcji. Kraj wyróżnia się najmłodszymi matkami na świecie. W 2015 roku zaszło w ciążę 5.100 kobiet poniżej 15 roku życia. Niemniej jednak władze forsują ustawy broniące praw kobiet. Zaaprobowały na przykład przepisy uznające za gwałt sytuację gdy mężczyzna uprawiał seks z dziewczyną poniżej 14 roku życia. Od 2012 roku każdy szpital musi zgłaszać porody u kobiet poniżej 15 roku życia.

Podług danych z 2012 roku 10 na 1.000 kobiet w Gwatemali zostaje zabitych co jest jednym z najwyższych takich wskaźników na świecie. Każdego dnia giną 2 kobiety. 25% noworodków ma nastoletnie mamy. 90% ciąż u dziewcząt poniżej 14 roku życia powstaje za sprawą krewnych. 1/3 pochodzi z gwałtów dokonanych przez ojców.