G A B O N

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

WALKA O GABOŃSKIE LASY


20.II.2017

Grupy ekologów oraz producenci czekolady i kakao domagają się ukrócenia wyrębu lasów. Handlująca płodami rolnymi międzynarodowa firma Olam pod presją zgodziła się na roczne moratorium dotycząc wycinki drzew pod plantację palmy olejowej. Stało się to po tym jak rok temu wyszło na jaw, że firma opłaca niszczenie buldożerami lasów równikowych Gabonu.

W ostatnich latach w Afryce Zachodniej coraz częściej firmy poszukują dogodnych terenów pod uprawę palmy by uzupełnić niedobory produkcji w Malezji i Indonezji. Olej palmowy jest najbardziej rozpowszechnionym olejem roślinnym na świecie, wykorzystywanym do różnych celów od pianek do golenia po ciastka.

Olam przez kolejny rok będzie prowadziło rozmowy z ekologami. Szef koncernu jest zdania że Gabon powinien rozwijać rolnictwo celem dywersyfikacji ekonomii. Ekolodzy zaś argumentują, że pozostawienie nietkniętych lasów pozwoli krajowi na stanie się rajem ekoturystycznym. Podają przykład Rwandy, która na swoim terytorium posiada 600 goryli i z tego powodu zyski sięgając 300 mln $ rocznie. Tymczasem Gabon mający 30.000 goryli praktycznie nie ma żadnych wpływów z ekoturystyki.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z GABONU OD 2012 ROKU

FELIETONY O AMERYCE ŚRODKOWEJ

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z GABONU PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

1