G W I N E A --R Ó W N I K O W A

7 KANDYDATÓW W NADCHODZĄCYCH WYBORACH PREZYDENCKICH

4.04.2016

W nadchodzących (24.IV) wyborach prezydenckich prezydent Gwinei Równikowej stanie do wyborów razem z 6 innymi kandydatami. Teodoro Obiang Nguema, przewodniczy koalicji 10 partii w tym rządzącej Partii Demokratycznej Gwinei Równikowej (PDGE). Jest niemal pewne, że będzie sprawował urząd prezydenta kraju na kolejną kadencję.

Część kandydatów jest nowymi twarzami, reszta ma małe znaczenie na lokalnej arenie politycznej. Do wyścigu prócz prezydenta na pewno staną Bonaventura Monsuy Asumu ze Społeczno-Demokratycznej Partii Koalicyjnej (PCSD), Carmelo Mba Bakale z Powszechnego Działania na Rzecz Gwinei Równikowej (APGE), Avelino Mocache Mehenga ze Zjednoczenia Prawniczego (UCD) oraz trzej niezależni kandydaci Agustin Masoko Abegue, Benedicto Obiang Mangue i Tomas Mba Monabang. Nie dopuszczono natomiast do kandydowania opozycjonisty Gabriela Nse Obianga Obono z Partii Mieszkańców dla Innowacji (CI). Przyczyną odmowy w jego przypadku było niespełnienie warunku przebywania przez ostatnie 5 lat w Gwinei Równikowej. Będący koalicją najważniejszych partii opozycyjnych Demokratyczny Front Opozycyjny (FOD) wzywa do bojkotu wyborów.

Obecny prezydent jest na swoim stanowisku od 1979 roku. Teraz szykuje się na kolejną 7-letnią kadencję. W 2009 roku uzyskał 95,37% głosów. Reżim krytykowany jest przez organizacje praw człowieka za represje wobec oponentów i mediów oraz szerzenie korupcji.

Pierwotnie wybory przewidziane były na XI.2015 roku, jednak na podstawie prezydenckiego dekretu zostały przeniesione bez podania oficjalnej przyczyny.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie