G W I N E A --R Ó W N I K O W A

MAŁPOM NA BIOKO GROZI WYGINIĘCIE

17.04.2016

Polowania z broni palnej mogą doprowadzić do wyginięcia niektórych naczelnych na wyspie Bioko. Naukowcy z Programu Bioróżnorodności Bioko odkryli, że gdy wzrasta użycie broni przy polowaniach, maleje populacja 7 gatunków małp na wyspie.

Małpy na Bioko są narodowym skarbem. Są ikoną fauny podobnie jak bizony dla USA. Rząd nie zrobił za dużo by ukrócić lub ograniczyć proceder polowań. Im więcej budowanych jest dróg tym myślistwo staje się czynnością na coraz większą skalę. Myśliwi mają dostęp do terenów które wcześniej były dla nich niedostępne.

Dwa gatunki małp koczkodany czerwonouche (Cercopithecus erythrotis) i koczkodany białonose (Cercopithecus nicitans) dostosowują się do nowych warunków życia. Stało się tak ponieważ zmieniły swoje zachowania, wydają bardziej ciche odgłosy oraz nauczyły się bardziej efektywnie chować.

Jednak 4 inne gatunki są bardziej podatne na wymieranie. Chodzi o mandryle równikowe (Mandrillus leucophaeus), koczkodany czubate (Cercopithecus pogonias), gerezy szatanki (Colobus satanas) gerezy rude trójbarwne (Procolobus pennantii). Niezbędny jest szczegółowy plan zarządzania dla Rezerwatu Narodowego Gran Caldera. Jest jednak do tego niezbędne zaangażowanie środków finansowych i zainteresowanie ze strony rządu.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie