G W I N E A --R Ó W N I K O W A

BRATANEK ZABIŁ WUJKA, OBWOŁAŁ SIĘ NA 36 LAT PREZYDENTEM I WYGRAŁ KOLEJNE WYBORY

4.05.2016

W 1979 roku 11 rok z rzędu krajem rządził bezlitosny dyktator Francisco Macías Nguema. Bardzo konkretnie rozprawiał się z opozycją w Gwinei Równikowej co sprawiło, że nadano mu przydomek „afrykańskiego obozu koncentracyjnego”. Znany był z tego, że sprzeniewierzał środki finansowe kraju, które zamiast w skarbcu trzymał w walizkach pod łóżkiem.

W jego głowie rozwijał się jednak guz mózgu. Wykorzystał to jego bratanek Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, który jako starszy oficer zorganizował zamach stanu. Macias został poddany egzekucji, a Obiang zadeklarował się prezydentem kraju. Ten drugi sam odpowiedzialny był za szereg masakr zorganizowanych za prezydentury Maciasa.

24.IV.2016 roku w wyborach prezydenckich ponownie objął on urząd prezydenta kraju na kolejne 7 lat. Zdobył 93,7% głosów. Wielu obserwatorów podkreśla, że wybory nie mają nic wspólnego z prawdziwymi demokratycznymi procedurami i są niczym innym jak ponowną intronizacją. Samego Obianga nazywa się najciężej pracującym dyktatorem świata. Rządzi on krajem twardą ręką. Traktuje finanse państwa jak swoje własne konto.

W 2014 roku jego syn Teodorín, który jest jednocześnie drugim wiceprezydentem kraju został zmuszony do zrzeczenia się ponad 30 mln $ na rzecz Departamentu Sprawiedliwości USA po tym jak udowodniono mu, że sprzeniewierzył pieniądze Gwinei Równikowej na zakup dóbr luksusowych w Stanach Zjednoczonych. Wśród jego nielegalnych własności były odrzutowiec, dom w Malibu i warte miliony dolarów akcesoria Michaela Jacksona.

Prosperity zaczęło się w połowie lat 1990`s kiedy firma paliwowa Mobil ogłosiła odkrycie pokładów ropy naftowej. Gwinea Równikowa stała się szybko z mało znanego kraju Afryki jednym z najbardziej znanych eksporterów tego surowca. Obiang który nadal łamał prawa człowieka zaczął być chroniony przez koncerny paliwowe. Mimo boomu eksportowego przeciętni Gwinejczycy Równikowi nie odczuwali poprawy sytuacji ekonomicznej w swoich rodzinach. Nawet dzisiaj średnia życia mieszkańca tego kraju wynosi zaledwie 54 lata.

W 2015 roku Międzynarodowy Fundusz Monetarny przestrzegł, że oparta na ropie ekonomia kraju wkrótce może odczuć zmiany. Od lat zerowych XXI wieku odnotowuje się bardzo duży wzrost gospodarczy, jednak bez ropy administracja Obianga nie utrzyma się zbyt długo u władzy. Organizacje broniące praw człowieka zarzucają jej korupcję, zastraszanie mediów, tortury i aresztowania opozycji. Warunki w więzieniach określa się jako zagrażające życiu.

W Hiszpanii powstał rząd na wygnaniu którego liderem opozycyjnym jest ksiądz i dziennikarz Severo Moto z Partii Postępu. Jego życiorys też nie jest jednak bez kontrowersji. W 2004 roku brytyjski najemnik Simon Mann został zatrzymany w Zimbabwe pod zarzutem planowania zamachu stanu, obalenia Obianga i wprowadzenia na urząd Moto. Sąd w Republice Południowej Afryki orzekł, że syn byłej premier Wielkiej Brytanii Marharet Thatcher (Mark) był odpowiedzialny za finansowanie tego zamachu.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie