N I K A R A G U A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

ORTEGA OSKARŻONY O NEPOTYZM

2.08.2016

Prezydent Nikaragui Daniel Ortega został oskarżony o nepotyzm po tym jak wyznaczył swoją żonę Rosario Murillo jako kandydatkę do ubiegania się o fotel wiceprezydenta w przyszłych wyborach. Obecnie sprawuje ona funkcję rzecznika prasowego rządu. Ortega rządził Nikaraguą w latach 1979-1990, po tym jak ruch Sandinistów obalił wspierany przez USA reżim Somozów. Odkąd w 2006 roku ponownie pojawił się w polityce, jego żona sprawuje wysokie funkcje rządowe co przysparza komentarzy, że w zasadzie jest jego zastępczynią. Znana jest z połączenia socjalistycznych wierzeń, katolicyzmu i myślenia new age. Stoi za wizerunkiem męża i partii której przewodzi. To ona sprawiła, że czerwono-czarne flagi i ognista retoryka zostały zastąpione strojami cywilnymi i różowymi plakatami kampanii.

Ortega zasłania się, że taki udział jego żony w polityce to zasługa rewolucji która wywalczyła równe traktowanie kobiet. W 2014 roku parlament przeforsował zmiany w konstytucji zezwalające Ortedze na po raz kolejny kandydowanie na najwyższy urząd w państwie. Opozycja podnosiła rwetes, że dąży on do dyktatury.

W VI.2016 roku Nikaragua była krytykowana za próby wprowadzenia systemu jednopartyjnego po tym jak sąd najwyższy zdyskredytował Eduardo Montealegre jako lidera opozycyjnej Liberalnej Partii Niepodległości (PLI). W zeszłym tygodniu Trybunał Wyborczy wycofał 16 posłom partii mandaty poselskie za niepogodzenie się z zamianą Montealegre na innego polityka partii - Pedro Reyesa.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie