K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

KAWA: NIE DLA ROBUSTY, TAK DLA ARABIKI

14.X.2016

Narodowa Izba Kawy (Cafetalero) podała o decyzji przedłużania zakazu uprawy kawy Robusta mimo, że zaznacza się spadek produkcji kawy Arabika. Kostaryka zabrania uprawy tych nasion od 1988 roku. Plantatorzy wyrażają zainteresowanie sadzeniem tańszej, bardziej gorzkiej i z większą dawką kofeiny Robusty, ponieważ jest silniejsza i przynosi lepsze plony. Jednak przeciwnicy są zdania, że takie tańsze odmiany godzą w prestiż Kostaryki. Kraj jest obecnie 14 największym światowym producentem kawy Arabiki.

Obie odmiany są wrażliwe na zmiany klimatyczne, jednak to Arabika gorzej znosi niekorzystne temperatury i szkodniki, a także zmiany w modzie konsumpcyjnej na rynkach światowych.

Kawa Arabika odkryta została w Etiopii, a teraz uprawiana jest powszechnie w Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce stanowiąc 60% kawowych plonów na świecie. Uprawa kawy w Kostaryce rozpoczęła się w 1808 roku w Mesecie Centralnej. Region ten miał idealne ku temu warunki klimatyczne oraz gleby. Cechą charakterystyczną przemysłu kawowego w kraju jest fakt, że dużą część pracowników plantacji (zbieraczy) stanowią Nikaraguańczycy.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie