K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

KATASTROFA AUTOBUSU W PROWINCJI ALAJUELA

19.X.2016

12 osób zginęło, a 16 odniosło poważne obrażenia w wyniku katastrofy autobusu. Maszyna spadła 30 metrów w dół nasypu na trasie z Poas do Nueva Cinchona w prowincji Alajuela. Wśród ofiar jest kierowca i 7 kobiet. 11 osób zginęło na miejscu, a jedna w szpitalu w San Carlos (Quesada).

Do wypadku doszło krótko po godzinie 9 rano w rejonie Cariblanco. (Na wspomnianej trasie jest sławny punkt widokowy z wodospadem La Paz). Autobusem podróżowała emerytowana kadra z Uniwersytetu Narodowego (UNA), Uniwersytetu Kostaryki (UCR) i Narodowego Uniwersytetu Technologicznego (TEC). Ich celem podróży miał być Indiański Rezerwat Maleku.

Prezydent Luis Guillermo Solis zarządził 3-dniową żałobę narodową i spuszczenie do połowy masztów flag na budynkach instytucji państwowych.

Nie są znane jeszcze przyczyny katastrofy. Ze wstępnych ustaleń świadków wynika, że kierowca stracił panowanie nad pojazdem i nie mogąc przyhamować, zjechał najpierw na sąsiedni pas i by zapobiec czołowemu zderzeniu odbił z powrotem na właściwy wypadając jednak za krawędź urwiska. Zarejestrowany w San Jose autobus miał ważne badania diagnostyczne oraz opłacone Marchamo (OC).

Podług wstępnych hipotez śledczych zawiódł system sterowania pojazdem lub układ hamulcowy. Niemniej jednak na szosie widnieje 100-metrowy ślad hamowania. Policjanci podkreślają, że na tym odcinku drogi wielu kierowców zaciera klocki hamulcowe ponieważ nie hamują silnikiem.

Szczęściem w nieszczęściu był fakt, że w specjalistycznym szpitalu Mexico w San Jose akurat tego dnia przeprowadzano ćwiczenia z ratownictwa i w ruchu były 3 śmigłowce medyczne.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie