K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

KOSTARYKA 5 W AMERYCE ŁACIŃSKIEJ W DYSPROPORCJI PŁCI

31.X.2016

Różnice w dysproporcji płci pod względem zawodowym nie ustępują. W najnowszym raporcie Światowego Forum Ekonomicznego Kostaryka wspięła się o 6 oczek w górę. Zajmuje 32 pozycję na 144 zbadanych krajów. Biorąc pod uwagę region Ameryki Łacińskiej uplasowała się na 5 pozycji, za Nikaraguą, Boliwią, Kubą i Barbadosem. Krajami zaś które najgorzej wypadły w rankingu były Dominikana, Belize i Gwatemala.

Przy sporządzaniu rankingu brane były pod uwagę 4 płaszczyzny: udział w gospodarce, poziom wykształcenia, partycypowanie polityczne oraz zdrowie. Kraje oceniane były w zakresie not od 0.00 do 1.00, przy czym ta ostatnia reprezentowała egalitarne stosunki między płciami. Ocena dla Kostaryki wyniosła 0.73 głównie dzięki udziałowi w polityce (miejsce 20) oraz poziomie wykształcenia (30). Niemałe znaczenie w tym względzie ma duży udział kobiet w parlamencie oraz rządzie.

Najgorsze noty Kostaryka uzyskała jeśli chodzi o udział w ekonomii (105 miejsce). Analitycy podkreślają, że jeśli mężczyzna w Kostaryce zarobi 100 colonów, to kobieta za tę samą pracę otrzyma 70. W zarządach spółek, na 10 członków, 7 będzie prawdopodobnie mężczyznami. Bezrobocie w ciągu ostatniego kwartału wyniosło 11,2% (w przypadku mężczyzn) i 8,3% kobiet.