K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

SALSA LIZANO „PRZYPRAWA NARODOWA KOSTARYKI”

8.XI.2016

Kostarykańskie powiedzenie mówi „gdziekolwiek jest butelka sosu Salsa Lizano, tam jest z pewnością Tico”. Kostarykanie dodają go do wszystkiego. Jeśli kraj miałby przyprawę narodową z pewnością byłby to ten sos. Jest obecny w każdym domu i restauracji. Ticos spożywają go do gallo pinto, jajecznicy, steków, cheeseburgerów, kurczaków, ryżu i czasami nawet piwa.

Podług legendy na początku XIX wieku członkowie bogatej i podróżniczej rodziny z Anglii byli fanami indyjskiego curry. Zatrudnili dwóch chemików z Worcester (Johna Wheeleya Lea i Williama Henry`ego Perrinsa) by wyodrębnili substancję przynajmniej przypominającą w smaku curry. Otrzymaną miksturę mężczyźni zabutelkowali i w 1837 roku zaczęli hurtowo sprzedawać pod nazwą „sos Lea i Perrins Worcestershire”.

Do Kostaryki produkt przybył na początku XX wieku pod nazwą sos angielski i od razu stał się hitem. Tutaj w tawernie w Alajueli właściciel baru Prospero Jimenez ulepszył go marynując i nadał ostateczną formę dzisiejszego Salsa Lizano. Jimenez przekazał przepis swojemu zaufanemu pracownikowi o imieniu Cuyo, a tamten zaś nowemu właścicielowi Prospero Lizano od którego nazwiska powstała oficjalna nazwa sosu.

Sos jest przyjazny dla wegetarian bowiem nie zawiera żadnych produktów zwierzęcych. Jego składnikami są woda, cukier, jonizowana sól, koncentraty warzywne, melasa, przyprawy w postaci selera i gorczycy, kwas octowy, papryczki chili, hydrolizowane białko roślinne, jako zagęszczacz modyfikowana skrobia kukurydziana, a jako środek konserwujący - benzoesan sodu.