K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

ZATRZYMANIE NARKOTYKOWEGO LORDA Z HONDURASU

22.XI.2016

W Kostaryce (Belen de Heredia) zatrzymany został honduraski lord narkotykowy Wilter Blanco Ruiz. Odkąd przybył on do Limon, przez miesiąc obserwowany był przez kostarykańskich agentów. Prawdopodobnie uciekł on z Hondurasu w X.2016 po tym jak Stany Zjednoczone ogłosiły, że wszczynają przeciw niemu śledztwo. Mężczyzna będzie poddany ekstradycji do USA, gdzie ma zeznawać w sprawie udziału honduraskich elit politycznych i wojskowych w przemyt narkotyków. Prawdopodobnie wybrał Kostarykę na swoją nową bazę.

Tymczasem podług honduraskiej prasy jego celem było przeniknięcie do Kolumbii. Prócz zarzutów narkotykowych ciążą na nim też oskarżenia o pranie brudnych pieniędzy. Panuje podejrzenie, że mógł też zlecić dwa zabójstwa w 2009 i 2011 roku dwóch oficjelów antynarkotykowych z Hondurasu.

Istnieje prawdopodobieństwo, że za zeznania przeciw innym grubym rybom, pójdzie na układ z amerykańskimi władzami i zostanie mu obniżony wyrok. Podobno działa on w biznesie narkotykowym od 1999 roku, a jego Kartel Atlantico ma w swoich strukturach członków policji, wojska i sądownictwa.

Utrzymuje kontakty z innymi bossami narkotykowymi jak Víctorem Manuelem Villela (pseudonim El Rojo). Zarzuca mu się też powiązania z Roberto de Jesúsem Soto Garcíą, przywódcą Kartelu Słońca z Wenezueli. Ten ostatni przebywa obecnie w więzieniu w Hondurasie czekając na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.