K O S T A R Y K A

follow me on facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

ZMARŁA 110-LATKA, JEDNA Z NAJSTARSZYCH MIESZKANEK ZIEMI

20.XII.2016

W Nicoi zmarła 110-letnia Maria Francisca Isolina ''Panchita'' Castillo Carrillo, krewna kubańskiej rodziny Maceo (tej samej z której wywodził się kubański generał José Antonio de la Caridad Maceo y Grajales biorący udział w wojnie niepodległościowej przeciw Hiszpanii). Była jedną z najstarszych mieszkanek świata.

Region w którym mieszkała należy do tzw. niebieskiej strefy gdzie żyje nieproporcjonalnie dużo stulatków. Kobieta odeszła po zażyciu zgodnie ze swoim codziennym rytuałem gorącej kąpieli i wypiciu na noc ciepłego napoju z kukurydzy. Urodziła się 3.XI.1906 roku w Matina de La Mansion de Nicoya jako córka Tomása Castillo Armasa i siostra Antonio Maceo. Jej ojciec przybył do Kostaryki pod koniec XIX wieku razem z falą innych 100 kubańskich rodzin. Rząd zapewnił im osadnictwo na specjalnym terenie gdzie wszyscy zamieszkiwali razem.

Panchita do końca była sprawna, jadła wszystko i tańczyła w rytm muzyki. Nigdy nie wyszła za mąż twierdząc, że w jej czasach mężczyźni byli bardzo brutalni i często podpici bili kobiety. Twierdziła, że jeśli ją raz uderzono nigdy z takim kimś nie kontynuowała związku. Miała 5 dzieci: Pablo, Ramona, Calixto, Israela i Marcosa.