K O S T A R Y K A

FB..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

KOSTARYKA POZYWA NIKARAGUĘ O BAZĘ MILITARNĄ15.I.2017

Kostaryka wniosła nową skargę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze argumentując, że Nikaragua rozbiła na jej terytorium obóz militarny. Chodzi o znajdującą się w strukturze kraju wyspę Portillos.

Terytorium to potwierdził jako należące do Kostaryki wspomniany sąd 16.XII.2015 roku. W argumentacji wyroku wspomniał, że trudno jest stwierdzić dokładną przynależność danego miejsce z racji na fakt, że linia brzegowa często ulega zmianom. Wykorzystuje to Nikaragua, która postanowiła założyć na plaży obóz.

Kostaryka zwróciła się do Trybunału by tym razem wytyczył granice wokół laguny Portillos. Poprosiła też by wyznaczył maksymalny termin wypłacenia przez Nikaraguę rekompensat za zanieczyszczenia środowiskowe dokonane na kostarykańskim terytorium kilka lat wcześniej. Trybunał nakazał takie czynności po inwazji Nikaragui na terytorium Kostaryki (wyspę Calero). Wówczas (2010-2013) Nikaraguańczycy drenowali obszar wykonując sztuczne kanały. W 2016 roku Nikaragua wypłaciła z tego tytułu 6,7 mln$, jednak pod koniec roku przestała to czynić. Rząd Kostaryki przyznał jej jeszcze miesiąc na wznowienie wypłat, ale Nikaragua nadal nie podejmowała tematu.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

1