K O S T A R Y K A

FB..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

PROKURATURA OSKARŻYŁA 26 OSÓB O PROJEKT BUBLA DROGOWEGO17.I.2017

Prokurator Generalny Jorge Chavarría Guzmán postawił zarzuty 26 osobom odpowiedzialnym za budowę spartaczonej drogi „La Trocha” wzdłuż granicy z Nikaraguą. Niewłaściwe decyzje i wykonanie nadwerężyło skarb państwa na sumę 2 mln$. Wśród oskarżonych jest 3 urzędników Narodowego Urzędu Dróg (CONAVI), 18 prywatnych wykonawców, 3 fałszywych inspektorów i 2 żony oskarżonych. Postawione zostały im zarzuty przekupstwa, korupcji, malwersacji, ukrywania aktywów i prania pieniędzy.

Udowodniono, że urzędnicy sfingowali niektóre prace i wystawiali za nie rachunki. Dotyczyło to też sprzętu który miał być zaangażowany w projekt, a tymczasem przebywał w innych regionach kraju lub nawet za granicą.

160-kilometrowa droga wybudowana została za prezydentury Laury Chinchilli Mirandy (2010-2014) by ułatwić komunikację mieszkańców miasteczek położonych przy granicy z Nikaraguą. Od 2010 roku Nikaragua utrudniała poruszanie się Kostarykanom po granicznej rzece San Juan. Ciek wodny był jedyną drogą łączącą niektóre osiedla tego regionu.

Budowę drogi rozpoczęto w XII.2010 roku. Oddano ją do użytku w II.2012 roku mimo, że lokalni mieszkańcy zgłaszali protesty co do jakości wykończenia robót. Późniejsze inspekcje wykazały, że trasa była źle zdrenowana i miejscami groziło jej zasypanie przez osuwiska błotne. Pierwsze deszcze rozmyły wiele skarp i spowodowały zawalenie się mostów. W wyniku skandali Chinchilla zdymisjonowała Ministra Robót Publicznych i Transportu Francisco Jiméneza.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

1