K O S T A R Y K A

FB..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

WIĘZIENIE ZA ZABICIE PTAKA LUB RYBY?1.II.2017

Trybunał Konstytucyjny uważa za absurdalne kary więzienia za zabicie takich zwierząt jak ptak lub ryba. Zdaniem niektórych deputowanych, jeśli obecny projekt ustawy o dobrostanie zwierząt zostanie zaaprobowany, wówczas może dochodzić do takich absurdów, że ludzie będą szli do więzienia za uśmiercenie złotej rybki lub żaby. W zapisie projektu mowa jest ogólnie o zwierzętach i karach za ich unicestwianie i znęcanie się nad nimi.

W X.2016 roku Trybunał zwracał już uwagę parlamentarzystom, że termin „zwierzęta” jest zbyt szeroki w użyciu i może sprawiać problemy. W XI.2016 rozszerzono go na „zwierzęta czujące ból”. Jednak teoretycznie wciąż może dochodzić do sytuacji, że ludziom którzy uśmiercą złotą rybkę może grozić do 2 lat pozbawienia wolności.

Projekt ustawy zaaprobowany został w pierwszym czytaniu w VII.2016 roku. We IX.2016 sąd uznał za niewłaściwe zapisy o karze więzienia do 3 lat za zabicie zwierząt i grzywnie do dwóch pensji bazowych (840.000 colonów, 1.500 $) dla każdego kto zabija lub znęca się nad zwierzętami (w tym propagowanie walk zwierząt i tresowanie ich na bycie bardziej agresywnymi). Po poprawkach obniżono grzywnę do 212.000 colonów i karę więzienia do 2 lat.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

1