K O S T A R Y K A

FB..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

MORZE PODCHODZI DO NADPROŻY DRZWI. EROZJA BRZEGOWA.27.III.2017

Cieneguita to miejscowość na południe od Limon. Zamieszkiwana jest przez 5.500 mieszkańców. Najczęściej zajmują się oni rybołówstwem lub pracą w porcie Limon. Charakteryzuje się wydarzeniami kiedy przy złej pogodzie morze podchodzi pod pierwszą linię domów i ulicę. Niejednokrotnie aby woda nie wdarła się do mieszkań układano przed drzwiami worki z piaskiem. Zagrożona jest warta 2,5 mln $ inwestycja w postaci nowego asfaltowego bulwaru, placów zabaw dla dzieci oraz ścieżek rowerowych.

Wszystko za sprawą coraz wyższego poziomu morza i wywoływanej przez niego erozji brzegowej. Przewiduje się, że do 2100 roku poziom Morza Karaibskiego podniesie się o 20-60 cm. Woda wyrwała już z korzeniami wszystkie ciągnące się wzdłuż szosy migdałowce. Mieszkańcy wspominają, że jeszcze parę lat temu plaża miała szerokość 50 metrów. Teraz praktycznie jej już nie ma. Kostarykański Instytut Elektryczności przesunął w głąb linie wysokiego napięcia. Zbierane są podpisy pod budowę falochronu.

Oceanografowie zaznaczają, że podobne problemy ujawniają się na całym wybrzeżu Morza Karaibskiego Ameryki Środkowej. Nadkaraibski Park Narodowy Cahuita stracił duże połacie plaż na których składały jaja zagrożone wyginięciem żółwie morskie.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

1