K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

TRADYCJA NOCY JUDASZA5.IV.2017

Noc Judasza (Quema de Judas) obchodzona jest w przeddzień Wielkanocy. Dla wielu oznacza ulgę po 40 dniach postu. Jedni postrzegają ją jako noc zabawy, inni czas strachu. Tradycją tej nocy jest robienie żartów i psikusów. Wiąże się ona z wierzeniami Hiszpanów sprzed wieków w poniżenie Judasza. W czasach kolonialnych palono i wieszano figurkę Judasza grzesznika. Do dzisiaj wypełniona sianem i trawą oraz ubrana w stare szmaty figurka Judasza jest nieodłącznym elementem tego dnia.

Świętowanie przypomina trochę Halloween bowiem tutaj ludzie podkradają sobie drobne przedmioty z ganków, stukają do okien lub drzwi albo wykonują głuche telefony. W dawnych dekadach figlarze podjeżdżali karetami i ładowali na nie wszystko co się da sprzed domów a następnie wysypywali na stos by nad ranem mieszkańcy sobie to sortowali.

W niektórych miejscach ludzie czytają wydaną w 1870 roku książkę „Testament Judasza”. Napisał ją ksiądz Joaquin Garcia Carrillo z San Ramon. Wyjawiał w niej słabości swoich parafian często komentując je po nazwiskach. Ganił tych którzy oddawali się piciu i graniu w karty. Krytykował zbyt mało wspierających kościół oraz tych którzy pozwalają by ich życiem rządził strach.

Niestety dzisiejsze celebrowanie tej nocy nie jest już takie jak dawniej. Młodzi wykorzystują okazję do aktów wandalizmu, wybijania szyb i podpalania stosów starych ubrań na środku ulicy.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

1