K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

HISTORIA NOWEJ ODMIANY KOSTARYKAŃSKICH POMIDORÓW12.IV.2017

W należącej do Uniwersytetu Kostaryki Stacji Badawczej w La Garita wyhodowano odporną na choroby odmianę pomidorów Prodigio F1. Owocują one przez okrągły rok wydając pomidory wielkości piłki bejsbolowej. Rośliny te nie zostały pozyskane przez krzyżówkę genetyczną lecz przez wieloletnie naturalne krzyżowanie gatunków. Kostarykańscy plantatorzy pomidorów sprowadzają nasiona z zagranicy. Rośliny nie są wieloletnie i w dodatku podatne są na zarazki jak np. Ralstonia solancearum.

Pracami nad super pomidorem kierowali od 1994 roku Carlos Echandi i Marco Moreira. Badali nasiona z centrum naukowego na Tajwanie i Uniwersytetu Florydy w Gainsville. Wytworzono wówczas 20 hybryd z których wybrano 4. Zostały one skierowane do testów plantacyjnych na całym terytorium Kostaryki. Sprawdzano ich żywotność w różnych warunkach klimatycznych. W końcu zdecydowano się na odmianę Prodigio.

W dalszych latach naukowcy przekonywali rolników do wypróbowywania nasadzeń tej odmiany. Wkrótce przekonano się o wyższości Prodigio nad dotychczas sadzonymi gatunkami pomidorów. Naukowcy otrzymali wsparcie ze strony Unii Europejskiej i międzynarodowych organizacji rolniczych.
Artykuły o kostarykańskich bankach.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

1