K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

NOWE MIĘDZYNARODOWE LOTNISKO W 2027 ROKU31.V.2017

W przyszłym roku rozpocznie się budowa nowego Międzynarodowego Lotniska Metropolitarnego. Pierwszy etap zakończony zostanie w 2027 roku, ostatni (czwarty) w 2047. Warte 3,5 mld $ projekt będzie realizowany w kantonie Orotina (prowincja Alajuela), 60 km od San Jose.

Wyboru miejsca dokonano na podstawie wielu naukowych analiz. Twierdzi się, że kanton ma optymalną wysokość nad poziomem morza co stanowi zaletę dla aeronautyki. Teren wolny jest od wysokich zabudowań oraz łańcuchów górskich. Prezydent Luis Guillermo Solis podpisał porozumienie na podstawie którego wykupionych zostanie 370 prywatnych posiadłości znajdujących się na planowanym terenie lotniska.

Obecnie funkcjonujące dwa międzynarodowe lotniska (Juana Santamarii w San Jose i Daniela Odubera w Liberii) odprawiają rocznie 5,8 mln pasażerów (83% SJO). Podług analityków w pierwszym roku funkcjonowania nowego lotniska ma być odprawianych 7,8 mln pasażerów. W 2047 roku liczba ta ma wzrosnąć do 50 mln. W ciągu godziny mogłyby być obsługiwanych 38 samolotów (21 startów i 17 lądowań). Całość terenu lotniska będzie zajmować 1.500 ha (8 razy tyle co portu lotniczego Juana Santamarii).

Lotnisko Juana Santamarii obsługuje dzisiaj 27 linii lotniczych i ma połączenia bezpośrednie do 70 miejsc na ziemi.
Artykuły o kostarykańskich bankach.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

Rafał Cezary Piechociński

Kostaryka

aeronautyka