K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

HOTEL GRAN W SAN JOSE. KONTROWERSYJNA RENOWACJA7.VI.2017

Modernizacja zabytkowego hotelu Gran wzbudza kontrowersje u mieszkańców stolicy jak i architektów. Niektórzy uważają, że w czasie remontu budynek zatracił pierwotne cechy kwalifikujące go do bycia zabytkiem. Prace właśnie się rozpoczęły i mają potrwać do grudnia. Wykonuje je firma OBP Arquitectos.

Budynek wzniesiono w 1930 roku, a jego projektantem był Victor Lorenz. Znajduje się naprzeciwko Teatru Narodowego od którego dzieli go plac Juana Mora Fernandeza. Hotel działa na zasadzie franczyzy marki Hilton.

Niemal całkowicie ulegnie transformacji fasada budynku. Protestuje przeciw temu samo Ministerstwo Kultury. Jego przedstawiciele spotkali się z członkami Stowarzyszenia Inżynierów i Architektów (CFIA). Niektórzy ze specjalistów uważają, że jest to bardziej rekonstrukcja niż modernizacja. Spekulacje odnoszą się też do koloru murów. Gazeta La Nacion podała, że fasada będzie utrzymana w odcieniach bieli i czerni. Tymczasem zaprzeczają temu sami wykonawcy. Uspokojono, że modernizacji nie przejdą charakterystyczne arkady parteru.

Jak dotąd całkowicie wyburzono piątą kondygnację. Ministerstwo tłumaczy, że wydało na to zgodę z względu na fakt, że piętro to nie było oryginalne w stosunku do daty powstania budynku. Odtworzona ma być oryginalna podłoga tarasowa oraz zachowane mozaiki. Mają być też zachowane oryginalne okna z mechanizmami zamykającymi w pokoju w którym nocował Kennedy.
Artykuły o kostarykańskich bankach.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

Kostaryka

Hotel Gran

Rafał Cezary Piechociński