K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

ZATOKA DULCE. ODKRYTO NOWY GATUNEK MORSKIEGO WĘŻA30.VII.2017

W zatoce Dulce, naukowcy Bessesen i Gary Galbreathowie odkryli nowy gatunek morskiego węża [Hydrophis platurus xanthos]. Jest cały żółty i zaskakuje swoją techniką polowania. Zwija się on na powierzchni wody w kulkę i uderza w rybę kiedy ta znajdzie się w jego zasięgu. Co jeszcze ciekawsze najbardziej lubi polować nocą przy wzburzonych wodach.

Początkowo naukowcy byli przekonani, że to kolorystyczna odmiana pęza dwubarwnego [Hydrophis platurus], ale nowe analizy wykazały, że jest to odrębny gatunek. Wspomniane pęzy dwubarwne żyją w słonych wodach co jest rzadkością u beznogich gadów i są żyworodne. Początkowo sądzono, że żyją jedynie w oceanach i morzach jednak wykazano, że by się ni odwodnić potrzebują też wody słodkiej. Ich skóra pochłania tlen co powoduje, że mogą przebywać w całkowitym zanurzeniu do 3,5 godziny. Posiadają niebezpieczny dla ludzi jad.

Żółty kolor kostarykańskiego gatunku powoduje, że ich ciało jest mniej podatne na ciepło niż czerń. Wody zatoki Dulce są bowiem cieplejsze niż otwarte wody pacyficzne.
Artykuły o kostarykańskich bankach.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

Kostaryka

turyści

loty

Rafał Cezary Piechociński