K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

TRADYCJE WINIARSKIE… KOSTARYKI26.VII.2017

Kostaryka nie jawi się jako producent wina. Prawdopodobnie nikt by nie pomyślał, że z tego kraju mogą być eksportowane butelki tego trunku. Jest jednak kilku przedsiębiorców którzy od lat starają się zmienić ten stan rzeczy. W ciągu ostatnich lat w Kostaryce powstało 15 mini browarów w których produkuje się piwo rzemieślnicze. Pod koniec 2015 roku na rynku funkcjonowało 80 marek takich piw.

Jakkolwiek jeśli chodzi o samo wino to rozwój jego produkcji nie jest aż tak imponujący. W 2015 roku Kostaryka zaimportowała 10.957 ton wina na sumę 24,2 mln $, jednocześnie wysyłając na eksport 2 tony kostarykańskiego wina (14.500 $). W kraju funkcjonuje kilka winnic, ale tylko niektóre dostarczają surowca do produkcji wina. Ze znanych winnic należy wymienić: Vinos don Julián w Pérez Zeledón (prowincja San Jose), El Espavey, Teber i La Casa z Vicosa w La Garita, (Alajuela), Vinos don Teófilo w Puriscal, Zamora Estate w Santa Ana i Junquillo (Puriscal).

Mimo, że zazwyczaj wina pozyskuje się ze sfermentowanych winogron, to do ich produkcji wykorzystuje się też inne owoce (np. jeżyny). Takim metodom hołduje funkcjonująca od 1975 roku winnica Vinos Saprissa. Z kolei Espavey, Teber, Teófilo i Junquillo bazują na własnych różnych odmianach winorośli. Niektóre winiarnie organizują w lipcu winobrania dostępne dla zwiedzających tak by oswoić mieszkańców z tradycjami winiarskimi. Część win dostępna jest w hipermarketach.
Artykuły o kostarykańskich bankach.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

Kostaryka

wino

jeżyny

Rafał Cezary Piechociński