K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

GANGI NARKOTYKOWE PRZENOSZĄ SIĘ DO TURYSTYCZNYCH MIAST16.IX.2017

2 dni temu Playa Hermosa stało się miejscem kolejnych dramatycznych scen. Dokonano tam podwójnego morderstwa. Zastrzeleni zostali dwaj mężczyźni: Brayan Duarte i Gary Strattman Mata. Jeden z nich przed barem „Bahia Culebra”, który zamknięty został miesiąc temu przez urzędników miejskich. Zdaniem policji obaj byli prawdopodobnie członkami stołecznego gangu narkotykowego „Los Pavenos”. Jego członkowie w 2014 roku przenieśli się w rejony turystyczne (Playa Hermosa, Flamingo, Playas del Coco, Jaco, Quepos, Dominical) by pozyskać nowych odbiorców. Panuje przekonanie że obaj mężczyźni zginęli w ramach walki o obronę terytorium. Z ustaleń wynika, że jeden z nich zajmował bar jako swoje tymczasowe miejsce do życia.

W XI.2016 roku policja zatrzymała w Tamarindo 2 mężczyzn o nazwiskach Pastenes i Quirós. Pierwszy z nich był szefem wspomnianego wcześniej gangu „Los Pavenos”. Trafili do aresztu ponieważ zastraszali mieszkańców bronią. Pastenes oddał kilka strzałów z karabinu w powietrze by wymusić na właścicielu sklepu z akcesoriami surfingowymi haracz.

W VI.2017 roku 4 członków Los Pavenos zostało aresztowanych w Filadelfii (prowincja Guanacaste) po tym jak próbowali obrabować dwie osoby i ranili jedną z nich. Zacofanie infrastrukturalne prowincji Guanacaste jak i odizolowane geograficznie jej terenu sprzyjają rozwojowi działalności gangów narkotykowych. Przestępcy bazują na rzeszy turystów którzy przyjechali nie tylko podziwiać piękną naturę ale też by się zabawić. Policja nie ma odpowiedniej ilości funkcjonariuszy by kontrolować sytuację.

W okresie 2014-2015 o 20% wzrósł wskaźnik morderstw. Rząd stopniowo przeznacza coraz większą ilość pieniędzy na walkę z przestępcami narkotykowymi oraz na zatrudnianie nowej kadry policyjnej. W pierwszym półroczu 2017 roku liczba morderstw wyniosła 278, o 8 więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Policja przewiduje, że 2017 rok może zamknąć się więcej niż 600 przypadkami zabójstw. Oznacza to, że w przeliczeniu ginie 12 osób na 100.000 mieszkańców. Dane z krajów gdzie wskaźnik ten wynosi powyżej 10 osób uznawane są przez Światową Organizację Zdrowia za sytuację patologiczną.
Artykuły o kostarykańskich bankach.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

Kostaryka

dramatyczne sceny

Los Pavenos

Rafał Cezary Piechociński