K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

INSTYTUCJE DO BADAŃ ZJAWISK WULKANICZNYCH I SEJSMOLOGICZNYCH15.XI.2017

W 1984 roku Uniwersytet Narodowy (UNA) założył Kostarykańskie Obserwatorium Wulkanologiczno-Sejsmologiczne (OVSICORI). Celem tej instytucji jest obserwacja wulkanów, badanie trzęsień ziemi i zjawisk oceanicznych które to badania pomogą złagodzić negatywne skutki tych zjawisk dla rozwoju gospodarczego i społecznego.

OVSICORI dokumentuje aktywność sejsmiczną i wulkaniczną w całym kraju. W ramach instytutu działają trzy odrębne sekcje badające sejsmologię wulkaniczną, zmiany ukształtowania terenu oraz obserwację zmian fizycznych i geochemię. Naukowcy są odpowiedzialni za zbieranie próbek popiołów, mułów, skał i śladów biologicznych do analiz w celu przewidywania mogącej mieć wpływ na całą Kostarykę aktywności wulkanicznej. Ich celem jest też pomoc społeczeństwu jak radzić sobie z problemami zdrowotnymi po wybuchach wulkanów.

W 1994 roku Uniwersytet Narodowy we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Oceanów (OIO) stworzył Centrum Operacyjne dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów (OIO-Costa Rica). Zadaniem tej formacji jest monitorowanie obu wybrzeży celem wykrywania zagrożeń spowodowanych tsunami i pływami.

Kolejnym obserwatorium, które monitoruje informacje sejsmiczne z całego świata w celu uzyskania informacji na temat możliwości i rozmiarów tsunami w Kostaryce, jest Krajowy System Monitorowania Tsunami (SINAMOT). Zatrudnia oceanografów z Uniwersytetu Narodowego (UNA) i inżynierów morskich z Uniwersytetu Kostaryki (UCR), którzy są odpowiedzialni za wydawanie naukowych osądów dotyczących zagrożeń tsunami, a następnie przekazują te informacje do Narodowej Komisji Bezpieczeństwa (CNE).
Artykuły o kostarykańskich bankach.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

Kostaryka

sejsmologia

wulkan

Rafał Cezary Piechociński