K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

EKSPONATY PRZEDKOLUMBIJSKIE Z WENEZUELI DO KOSTARYKI29.XII.2017

Podług informacji Muzeum Narodowego 2.I. do Kostaryki doleci 196 wywiezionych nielegalnie do Wenezueli przedkolumbijskich kamiennych i ceramicznych przedmiotów. Wśród nich są 2 sławne, uważane za wyrób światowego dziedzictwa granitowe kule z doliny Diquis, 2 stoliczki matates (do ugniatania kukurydzy) oraz rzeźby figurek ludzi.

Artefakty wypłynęły z portu w Caracas w Wigilię i spodziewane są w drugi dzień roku w kostarykańskim porcie Moin. Wszystkie znaleziono w apartamencie znanego kolekcjonera Harry`ego Mannila Laula, który często podróżował pomiędzy dwoma krajami. Zmarł on w 2010 roku w swoim kostarykańskim domu w San Rafael de Heredia, gdzie śledczy skonfiskowali 100 innych przedkolumbijskich przedmiotów.

W tym samym roku celnicy wenezuelscy skonfiskowali 56 artefaktów które miały być wysłane do Nowego Jorku. To sprawiło o decyzji w 2011 roku o przeszukaniu apartamentu Laula. Tam odkryto małe prywatne muzeum.

Na operację powrotu skarbów do Kostaryki Muzeum Narodowe wydało 22.000 $. W sfinalizowaniu i ułatwieniu procedur pomogli: konsul Wenezueli Ana Patricia Villalobos, Galeria Narodowa i Instytut Dziedzictwa Kultury Wenezueli
Artykuły o kostarykańskich bankach.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

Kostaryka

granitowe kule

skarby

Rafał Cezary Piechociński