K O S T A R Y K A

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

KOSTARYKA KRAJ Z WYJĄTKOWYM SZKOLNICTWEM I OPIEKĄ ZDROWOTNĄ4.I.2018

Gwatemala, Honduras i Salwador pogrążone są w biedzie i przemocy które powodują masowy eksodus ludności do Stanów Zjednoczonych. Panama zaś zyskuje tytuł światowej stolicy defraudacji, korupcji i prania brudnych pieniędzy. I wszystkie te państwa, a także Nikaragua, zmagają się z powtarzającymi się wstrząsami politycznymi. Pomiędzy nimi jest wysepka stabilności, ekonomicznej prosperity i zadowolenia. To Kostaryka. Jej sekretem jest to czego żaden inny kraj przed nią nie dokonał. Zniesienie armii. Wydatki, które przeznaczała na armię wykorzystywane są na edukację, opiekę zdrowotną i zabezpieczenia socjalne.

W 2018 roku Kostaryka obchodzić będzie 70-lecie obalenia armii. Pod względem szczęśliwości w 2017 roku kraj zajmował pierwsze miejsce w Ameryce Łacińskiej i 12 na świecie.

Kostaryka zlikwidowała armię w 1948 roku, kiedy Minister Obrony Edgar Cardona zaproponował likwidację wojska dzięki czemu nakłady na obronność mogłoby być przekazywane na szkolnictwo i służbę zdrowia. Ówczesny tymczasowy prezydent Jose Figueres przekazał tę propozycję do zgromadzenia konstytucyjnego, które ją zaaprobowało. W miejsce wojska powołano siły policyjne.

Posunięcie to przyniosło krajowi duże korzyści szczególnie w latach 1950-1960`s. Podniósł się standard życia mieszkańców, wybudowano kilka dużych szpitali, ale najbardziej odczuwalną zmianą był rozwój szkolnictwa.

Kostaryka przewodzi w Ameryce Łacińskiej i Karaibach jeśli chodzi o służbę zdrowia i edukację. Jest też drugim krajem po Chile z najniższym wskaźnikiem śmiertelności niemowląt i jedynie 2% analfabetyzmem. Światowa Organizacja Zdrowia uznała Kostarykę za kraj z najlepszą opieką zdrowotną w Ameryce Środkowej i 36 państwo pod tym względem na świecie.

Prezydenci Kostaryki przez lata hołdowali przeświadczeniu, że negocjacje są najlepszym sposobem unikania konfrontacji. Jeden z nich Oscar Arias Sanches [1986-1990, 2006-2010] otrzymał w 1987 roku Pokojową Nagrodę Nobla. Kostaryka pozostawała neutralnym krajem mimo, że znajdowała się w regionie targanym wojnami domowymi, zamachami stanów i rebeliami.
Artykuły o kostarykańskich bankach.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z KOSTARYKI OD 2012 ROKU

FELIETONY O KOSTARYCE

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

Kostaryka

Pokojowa Nagroda Nobla

opieka zdrowotna

Rafał Cezary Piechociński