K O S T A R Y K A

KOSTARYKA WZYWA DO SPOTKANIA WS. UCHODŹCÓW

16.11.2015

Minister Spraw Zagranicznych Kostaryki Manuel González wezwał do spotkania regionalnego celem utworzenia korytarza humanitarnego dla zmierzających do USA imigrantów z Kuby. Wielu z nich utknęło w Kostaryce po tym jak 13.XI Nikaragua zawróciła 100 z nich ze swojego terytorium. Dzień później doszło do nieudanej próby nielegalnego przekroczenia granicy kostarykańsko-nikaraguańskiej przez tłum Kubańczyków. Wojsko nikaraguańskie użyło gazu łzawiącego. Rannych zostało kilka osób. 17.XI Kubańczycy zablokowali Autostradę Panamerykańską w proteście przed niewłaściwym traktowaniem ich przez władze Nikaragui.

W spotkaniu mieliby brać udział przedstawiciele krajów znajdujących się na trasie fali imigrantów (Ekwador, Kolumbia, kraje Ameryki Środkowej, Meksyk). Obecnie w Kostaryce, w 5 obozach przebywa 700 uchodźców z Kuby. Prezydent Luis Guillermo Solís zaznaczył, że Kostaryka zapewnia pomoc humanitarną dla Kubańczyków.

Amerykanie zmieniają politykę wobec uchodźców zawracając ich z pełnego morza z powrotem na Kubę. Kubańczycy mogą pozostać w Ameryce tylko w przypadku gdy postawią stopę na lądzie.