K O S T A R Y K A

ARESZTOWANIE DZIAŁACZY FIFA

26.05.2015

Eduardo Li, członek komitetu wykonawczego FIFA z Kostaryki, znalazł się wśród siedmiu osób zatrzymanych w luksusowym hotelu w Zurychu. Wszystkim grozi deportacja do Stanów Zjednoczonych z oskarżeniami o przyjęcie 100 mln $ łapówek. Jednocześnie policja szwajcarska skonfiskowała w głównej siedzibie FIFA dokumentację i e-maile w ramach śledztwa w sprawie przyznania Pucharu Świata 2018 Rosji i turnieju 2022 Katarowi.

29.V. prezes Kostarykańskiej Federacji Piłki Nożnej FEDEFÚTBOL Jorge Hidalgo stwierdził, że prokuratorzy USA się mylą i że nie ma nic niestosownego w przelewie 27.500 $ o którym jest wzmianka w akcie oskarżenia. Prokurator sugeruje, że Li i firma sportowo-marketingowa Traffic Sports USA by zdobywać wyłączność komercyjną w prawach do transmisji rozgrywek kwalifikacyjnych, konspirowali oferując i biorąc łapówki. Miało dochodzić do defraudacji przelewowych i prania brudnych pieniędzy. Li miał podobno sugerować łapówkę na pięciozerową kwotę w zamian za negocjacje z Traffic Sports USA. Tymczasem oskarżeni utrzymują, że 27.500$ było normalną zapłatą Traffic Sports USA dla FEDEFÚTBOL-u wynikającą z kontraktu który negocjował Li, na jej wyłączność w prawie do transmisji meczy kostarykańskiej drużyny „La Sele” w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata 2018.

Kostaryka usunięta została w 2011 roku z czarnej listy OECD rajów podatkowych. Zdaniem organizacji od tego czasu transparentność fiskalna Kostaryki spełnia standardy międzynarodowe. Niemniej jednak w 2013 roku kraj został wpisany na podobną listę przez rząd Francji.