K O S T A R Y K A

WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO PLN

8.02.2015

José María Figueres Olsen został wybrany na przewodniczącego Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) na czteroletnią kadencję. Zwyciężył z byłym ministrem i parlamentarzystą Francisco Antonio Pacheco Fernándezem stosunkiem głosów 89-46. Pacheco reprezentował frakcję liberacjonistów związaną z byłym prezydentem Óscarem Ariasem Sánchezem. Figueres nie chciał ustosunkować się czy to oznacza jego rozważanie na kandydowanie na prezydenta kraju w 2018 roku (chociaż we wcześniejszych oświadczeniach tego nie wykluczał). Zapowiedział wzmocnienie partii przed przypadającymi na 2016 rok wyborami samorządowymi.

Wynikiem zdumiony był Óscar Arias Sánchez który nie ukrywał, że wolałby na tym stanowisku kogoś bardziej sprzyjającego jedności partii. Wiceprzewodniczącym PLN został Jorge Pattoni Sánchez (który w ostatnich wyborach kandydował na wiceprezydenta u boku Johnnego Arai). Sekretarzem generalnym został Fernando Zamora Castellanos, a skarbnikiem obecna parlamentarzystka Paulina Ramírez Portuguez.

Figueres w XII.2011 roku po 11 latach powrócił do Kostaryki. Do tego czasu przebywał w Europie po skandalu związanym z francuskim Alcatelem który rzekomo zapłacił Figueresowi 1 mln $ opłaty konsultacyjnej w zamian za lobbowanie tej firmy w Kostaryce. Mimo, że Figueres nigdy nie został oskarżony wiele osób wierzy że było to przestępstwo.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie