K O S T A R Y K A

NIEBEZPIECZNE LAMPIONY

5.11.2015

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić nowe przepisy dotyczące używania papierowych lampionów (nazywanych w Kostaryce kulami marzeń). Zabronione zostaną ich sprzedaż i używanie. Regulacje miałyby wejść w życie już w XII.2015, a to oznaczałoby konfiskatę lampionów ze sklepów.

Najczęściej puszczane są one w okresie świątecznym w Boże Narodzenie i Nowy Rok. Puszczane są też na ślubach, koncertach i imprezach na wolnym powietrzu. O zakaz używania lampionów naciskali strażacy, którzy w III.2015 stwierdzili, że oferowane w sprzedaży produkty są łatwym czynnikiem zapalającym dla niektórych rodzajów dachów (które pożar może strawić w 2 minuty). Podług obecnych przepisów lampiony mogą być puszczane w miejscach gdzie prędkość wiatru nie przekracza 8 km/h. Tymczasem takich wiatrów nie ma w czasie najbardziej podatnej na pożary (XII-IV) pory suchej.

Pierwszy pożar tego roku wydarzył się kilka minut po północy i strawił dwa domy mieszkalne w Guadalupe. Spowodowany był lampionami które opadły na dachy. W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się kampania społeczna przeciwko puszczaniu lampionów. Jej hasłem jest „zero oparzeń, zero cierpień, zero śmierci”.