K O S T A R Y K A

PRZEWIDYWANIE TRZĘSIEŃ ZIEMI

19.11.2014

Naukowcy wiedzą, gdzie prawdopodobnie wydarzy się trzęsienie ziemi, ale nie są pewni kiedy. Można także określić jak silne będzie trzęsienie ziemi. Timothy H. Dixon z Uniwersytetu Południowej Florydy używa zaawansowanej aparatury GPS do wykrywania powolnych osuwisk, które są czymś w rodzaju małych trzęsień ziemi niewyczuwalnych przez jakiekolwiek standardowe przyrządy. Przy uskokach wydobywa się ciśnienie. Jeśli uskok wydali jego odpowiednią ilość wówczas nie dojdzie do gwałtownego wstrząsu.

15 lat temu w Kostaryce zamontowano sieć nadajników GPS które mierzą małe trzęsienia ziemi, które zdarzają się nie częściej jak raz lub dwa razy na rok. Ostatnie takie zjawisko miało miejsce na miesiąc przed trzęsieniem z 5.IX.2012 (7,6R).

Takie rozpoznawanie może dawać władzom czas na ulepszanie przepisów budowlanych i wzmacnianie infrastruktury. Mankamentem może być to że przekaźniki GPS muszą „widzieć” bezpośrednio nad sobą satelitę. Nie mogą zatem być montowane w strefach subdukcji z dala od wybrzeża.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie