K O S T A R Y K A

USA-KOSTARYKA WSPÓŁPRACA NARKOTYKOWA

22.06.2014

11.VI kostarykańska Straż Przybrzeżna i Sądowa Organizacja Śledcza skonfiskowały 4.143 kg kokainy. Była to wspólna operacja razem z amerykańską strażą wybrzeża jako część operacji MARTILLO. Narkotyki ukryte były w trzech statkach pod kostarykańską banderą zmierzających do USA i Europy. Amerykanie wykorzystywali do tej operacji informacje dostarczane przez wywiad kostarykański. Ministerstwo Obrony Publicznej wyceniło wartość towaru na 30 mln $.

Operacja MARTILLO to międzynarodowy (Kanada, Belize, Kolumbia, Kostaryka, Salwador, Francja, Gwatemala, Honduras, Holandia, Nikaragua, Panama, Hiszpania, Wielka Brytania) projekt mający na celu zlikwidowanie międzynarodowych organizacji kryminalnych, ograniczając ich możliwości traktowania Ameryki Środkowej jako terenu tranzytowego.

6.V w podobnej operacji władze skonfiskowały 1.900 kg kokainy ukrytej w ładowniach statku przy pacyficznym wybrzeżu kraju. W VI na kolejnym statku skonfiskowano 885 kg. W 2013 roku przejęto około 20 ton metrycznych kokainy. Od maja aresztowano 18 Kostarykan w przedziale wiekowym 25-45.

Kartele narkotykowe z Kolumbii wykorzystują małe jednostki rybackie młodych Kostarykan jako czasowe magazyny narkotyków. Partycypowanie rybaków kostarykańskich w przemycie zaczęło się już w latach 1980`s. Rybołówstwo traci na znaczeniu i rybacy nie mogą wyżywić rodzin. Kostarykanie zaopatrują napotykane na pełnym morzu jednostki z Ameryki Południowej w subsydiowane przez państwo paliwo tak by mogły dotrzeć do Meksyku. Mogą też przechowywać narkotyki zanim nie przybędzie po nie inna jednostka. Opłacani są narkotykami.

Od I-VI skonfiskowano 11 ton metrycznych kokainy (w okresie analogicznym 2013 4,6 ton). Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego dąży do zwiększenia liczby statków Służb Ochrony Wybrzeża z 30 do 74 oraz zainstalowania dodatkowych radarów. 12.VI ambasada USA podarowała wysokotechnologiczny sprzęt o wartości 107.000 $ na wspólne zwalczanie przybrzeżnego handlu narkotykami.