K O S T A R Y K A

MINISTER ŚRODOWISKA PONOWNIE PRZED SĄDEM

2.12.2015

Ponownie rozpoczyna się proces przeciwko byłemu Ministrowi Środowiska Roberto Doblesowi, po tym jak sąd apelacyjny odrzucił wcześniejszy wyrok przeciw niemu za jego udział w kontrowersyjnym projekcie górniczym Infinito Gold. Nakazano też nowy skład sędziowski. Dobles oskarżany był o niewłaściwości w koncesji przyznanej mającej siedzibę w Kolubii Brytyjskiej firmie górniczej Infinito Gold. Drugi z zarzutów dotyczy przysługi dla swojego wujka podczas sprawowania funkcji jako ministra w latach 2006-2010.

W X.2008 roku Dobles podpisał dekret na koncesję na wydobycie 1 mln gramów złota w kopalni Crucitas (w kantonie San Carlos). Projekt szacowano wówczas na 2 bln $, jednak na skutek oskarżeń o korupcję koncesja ta została cofnięta. W I.2015 roku skazano go na 3 lata w zawieszeniu za naruszenie obowiązków publicznych w przyznaniu koncesji na działalność kopalni odkrywkowej. W VII.2015 roku Infinito Gold ogłosiła bankructwo, jednak nie zarzuciła sprawy arbitrażowej przeciw rządowi Kostaryki przed Międzynarodowym Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych Banku Światowego. Domaga się 94 mln $ w związku ze straconymi inwestycjami na skutek utraty koncesji.

W XI.2015 sąd uniewinnił Doblesa w drugiej sprawie kiedy w 2006 roku jako Minister Środowiska i Energii przyznał 5-letnią koncesję firmie Agricultura Mecanizada Chapernal na wydobywanie piasku, kamieni i żwiru z dna rzeki Aranjuez (prowincja Puntarenas). Okazało się bowiem, że wujek Doblesa był w radzie nadzorczej jednej z firm macierzystych spółki.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie