K O S T A R Y K A

NOWE ŚLEDZTWO O ŚMIERĆ EKOLOGA

17.I.2016

W dniach 25.I-25.III przed sądem w Limon ma trwać nowy proces sądowy przeciwko 7 mężczyznom oskarżonym o brutalne zamordowanie w V.2013 roku ekologa Jairo Mora. To dokładnie rok po tym jak ten sam sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych. Jako powód podawano źle przeprowadzone śledztwo i niewłaściwe posługiwanie się dowodami przez prokuratorów.

W dniu śmierci Mora z ramienia środowiskowej grupy Widecast (obecnie występującej pod nazwą Latin American Sea Turtles) obserwował żółwie na plaży w Moin. Jego zadaniem było monitorowanie czy wychodzące na plażę żółwie skórzaste nie padają ofiarami agresywnych kłusowników. Został porwany z 4 innymi kobietami z zagranicy. Kobiety zdołały uciec ale Mora został pobity i leżąc twarzą w dół zadusił się piaskiem.

2 miesiące potem Policja aresztowała 7 podejrzanych: Ernesto Centeno, Felipe Arauza, José Bryana Quesadę, Héctora Casha, Williama Delgado i dwóch braci Donalda i Darwina Salmónów.

Zdaniem śledczych należeli oni do gangu kłusowników który zemścił się na chłopaku za to że utrudniał im zabieranie z plaży żółwich jaj. Podczas procesu sąd oddalił większość zarzutów prokuratury uwypuklając jej błędy formalne. Niezabezpieczone zostały dowody wskazujące na porozumiewanie się po zabójstwie członków gangu sms-sami oraz przeoczony fakt, że ich telefony logowały się na plaży w chwili śmierci ekologa. 26.I.2015 roku oskarżeni uznani zostali za niewinnych.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie