K O S T A R Y K A

NAJCIEPLEJSZY GRUDZIEŃ, ZA DUŻO DESZCZY NA WYBrzeżu KARAIBSKIM

24.I.2016

Mimo, że 2015 rok uznany został na świecie za najcieplejszy w historii, to w Kostaryce zapisał się anomaliami deszczowymi. Prowincja Guanacaste doznała ekstremalnych ciepłych temperatur, natomiast Limon zalewana była niespotykanymi wcześniej silnymi deszczami.

Stacja meteorologiczna na lotnisku Daniela Odubera w Liberii w 2015 roku zanotowała o 58% mniejsze opady niż normalnie. Był to rekordowo najsuchszy rok dla stolicy prowincji Guanacaste - Liberii. W samym XII.2015 opady dla Guanacaste i północnego Puntarenas były mniejsze o 80%. W miesiącu tym cały kraj doznawał anomalii suchych dni za wyjątkiem Mesety Centralnej gdzie zarejestrowano zwiększone opady deszczów.

Tymczasem w Limon zanotowano drugi najbardziej wilgotny rok od czasu notowania opadów w 1971. Na południowym wybrzeżu karaibskim nastąpił wzrost deszczy o 34%. W VI i VII powodzie zniszczyły tam domy i pola uprawne.

W pierwszych miesiącach 2016 roku przewiduje się normalne temperatury, jednak z powodu El Nino od IV wzrastać może temperatura oceanów co pociągnie za sobą bardziej ekstremalne warunki pogodowe. W niektórych domostwach aglomeracji San Jose może dochodzić do racjonowania wody. Wodociągi AyA podają, że miejscowości wokół Escazú, Santa Ana i Zapote mogą nie mieć wody do 12 godzin dziennie.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie