K O S T A R Y K A

PODZIELONE ZDANIA O POZWOLENIE NA KAMIENIOŁOM W TRES RIOS

2.II.2016

Lokalna społeczność Tres Rios (kanton La Union) uważa, że w obliczu zagrożenia osuwiskami ziemnymi działająca na terenie prywatna farma Hacienda San Rafael nie powinna otrzymać zezwolenia na prowadzenie kamieniołomu. Przeciwnicy są zdania, że władze straszą osuwiskami by zakamuflować prawdziwy powód przyznania pozwolenia na prowadzenie kamieniołomu.

Kanton znany jest z plantacji kawy której ziarna zakupywane są przez m.in. Starbucksa. W ostatnich latach znacznie rozwinął się też sektor budowniczy. Od kilku lat powtarza się informacje o zagrożenia osuwiskami wzdłuż rzeki Chiquito. W 2011 roku Narodowa Komisja Bezpieczeństwa (CNE) oraz wynajęci przez właściciela gruntu geolodzy potwierdzili zjawisko opadu głazów na teren farmy (w miejscu Las Cazuelas gdzie rzeka formuje kanion).

Zdaniem CNE zjawisko wywołuje erozja rzeki na zbocza kamiennego wzniesienia. Zalecono lokalnym władzom monitorowanie sytuacji. W nowym raporcie z ubiegłego tygodnia nie mówi się już jednak o nieuchronnym pojawieniu się osuwiska. Geolog Lidier Esquivel podkreśla że akumulowany materiał skalny jest małych rozmiarów i nie stanowią go duże głazy. Jest zdania, że tragedię może wywołać jedynie trzęsienie ziemi. Podkreśla, że ostatnie duże osuwisko na tym terenie zdarzyło się podczas huraganu Mitch w 1998 roku (najbardziej śmiertelnym huraganie Ameryki Środkowej od 1780 roku).

Zdaniem mieszkańców ewentualne pozwolenie na działanie kamieniołomu sprawi, że zagrożenie osuwiskiem może wzrosnąć i zagrozić 25.000 mieszkańcom Tres Rios.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie