K O S T A R Y K A

ROZPOCZYNA SIĘ PROCES GANGU HANDLARZY LUDZKIMI ORGANAMI

17.I.2016

Dwa lata po tym jak policja aresztowała pierwsze osoby za międzynarodowy handel ludzkimi organami, prokuratura postawiła przed sądem 5 osób. Oskarża się ich o nielegalny handel nerkami dla nabywców z Izraela. Oskarżonymi są 4 pracownicy szpitala Rafaela Calderóna Guardii (w tym ordynator nefrologii) oraz Grek - właściciel pizzerii po drugiej stronie ulicy.

Do przestępstw dochodziło prawdopodobnie na terenie szpitala oraz prywatnej kliniki Clínica Biblica w San Jose. Proceder kwitł w latach 2009-2013. Łącznie przeszmuglowano 14 nerek.

Członkowie gangu wykorzystywali pobliską pizzerię do werbowania ofiar. Dawca spotykał się z właścicielem pizzerii, ten zaś zabierał ich do innej lokalizacji na spotkanie z chirurgami, gdzie dochodziło do wymiany pieniędzy. Dawcom oferowano od 20.000 $ za nerkę. Potem organy te sprzedawane były po 100.000 $.

Śledztwo zakończone zostało pod koniec 2014 roku. Wstępne przesłuchania rozpoczęły się w VII.2015. Przekazywanie organów w Kostaryce jest legalne pod warunkiem, że odbywa się to nieodpłatnie. Nie wolno tego robić pod przymusem. Za szmuglowanie organami grozi kara do 10 lat więzienia.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie