K O S T A R Y K A

WYSYPISKO ŚMIECI MOŻE ZAGROZIĆ WODOM GRUNTOWYM ORAZ… BUDOWIE LOTNISKA

12.II.2016

Trwają protesty mieszkańców przeciwko planowanej przez prywatnego inwestora Parque Industrial Jateo budowie wysypiska śmieci w kantonie Mora (dokładnie w miejscowości Jateo de Mora), 20 km na zachód od San Jose. Mimo, że ma być zlokalizowane w stołecznej prowincji protestują przeciw niemu również mieszkańcy Puntarenas i Alajueli. Niepokój budzi fakt, że miejsce lokalizacji będzie w pobliżu ujęć wody dla kilku miejscowości Mesety Centralnej. Wysypisko będzie wybudowane na 238-ha terenie na uskoku geologicznym. Nawet umiarkowane trzęsienie może spowodować przecieki i zatrucia wody dla tysięcy domostw.

W 2007 roku zamknięto wysypisko Rio Azul w La Union w Cartago. Przez 34 lata działalności dziennie deponowano w nim 750 ton odpadów z 11 kantonów. Po jego likwidacji władze zaczęły wysyłać śmieci do mniejszych wysypisk w prowincjach San Jose, Cartago i Alajuela.

Obecny projekt nowego wysypiska został już zatwierdzony przez Ministerstwo Środowiska (MINAE). Brakuje jeszcze jedynie zgody urzędu kantonu Mora. W kontrakcie wymagane jest by firma budująca poprawiła stan dróg dojazdowych. Prace mają się rozpocząć za 8 lat. Dziennie będzie mogło przerabiać 2.000 ton odpadów stałych, ale firma zapewnia że wartość ta nie powinna przekroczyć 1.500 ton.

29.VII.2015 roku Ministerstwo Środowiska oddaliło odwołanie mera kantonu, który w imieniu mieszkańców domagał się unieważnienia umowy. Protestujący przypominali o trzęsieniu ziemi (5,8R) z 11.XII.1990 roku którego epicentrum znajdowało się w pobliskim kantonie Puriscal. Uszkodzeniu uległo wówczas 500 domów. W tym samym roku miedzy 7-31.V Narodowa Sieć Sejsmologiczna (RSN) zanotowała łącznie 2.024 wstrząsów (100 z nich o sile 4,5-4,75). Mieszkańcy obawiają się, że ponowne mogłyby wywołać skażenie wód gruntowych. Ich zdaniem wysypisko zniweczy też plany budowy mega lotniska w Orotina.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie