K O S T A R Y K A

PRODUCENCI SOLI Z ZATOKI NICOYA PRZERZUCAJĄ SIĘ NA HODOWLĘ KREWETEK

13.II.2016

Zagrożona jest tradycyjna produkcja soli w Abangares. Bardziej opłaca się sprowadzać ją z Meksyku. Tymczasem producenci soli z zatoki Nicoya przerzucają się na biznes krewetkowy. W Kostaryce 12 kopalń soli znajduje się w Abangares, 11 w Colorado i 1 w San Buen Aventura.

W 1974 roku producenci z zatoki Nicoya w celu podjęcia produkcji przemysłowej soli stworzyli spółdzielnię Coonaprosal R.L. Jednak pozyskiwanie jej tradycyjnymi metodami nigdy nie było bardzo opłacalne. Gdy w 1995 roku zaczęło obowiązywać porozumienie o wolnym handlu z Meksykiem, jej ceny drastycznie zaczęły spadać (a transport rosnąć).

Obecnie 80% soli przetwarzanej przez Coonaprosal pochodzi z Meksyku. Niemniej jednak wciąż znajdują się producenci krajowi którzy sprzedają surową (nierozdrobnioną) sól do konsumpcji dla zwierząt. W zależności od kopalni i czystości soli (brązowawa ma mniejszą cenę spowodowaną zabrudzeniami wody), może być w cenie 2755c (5,25 $) za każde 46 kg.

Pod koniec 2011 roku Coonaprosal R.L. zaczęła skupować krewetki. Jest to biznes 5-krotnie bardziej opłacalny niż pozyskiwanie soli (przez rok produkcja soli kopalnianej może dać zysk 5700 $, podczas gdy wysłane statkiem krewetki 28.500 $).

By farma krewetek mogła funkcjonować musi być spełnionych kilka warunków. Musi działać na nieprzepuszczalnym podłożu, w obrębie nie może być wysokie zasolenie, a pływy by powstała wymiana wody muszą być odpowiednio wysokie.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie