K O S T A R Y K A

UTKNĘŁA USTAWA O ZNĘCANIU SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI

14.II.2016

Prezydent Luis Guillermo Solis obejmując w 2014 roku urząd obiecał, że będzie forsował przepchnięcie ustawy o poprawie bytu zwierząt. Jednak utknęła ona na lata w parlamencie. Nie została nawet przedstawiona przed Komisją Środowiskową.

W ubiegłym tygodniu kilku parlamentarzystów (Juan Marín i Aracelly Segura z Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) oraz Suray Carrillo z Szerokiego Frontu (FA) domagali się by z ustawy wyeliminowane zostało kilka artykułów, ponieważ uderzą one w rolników i mogą położyć kres wydarzeniom typu rodeo czy parady koni. Zagrozili, że jeśli ich żądania nie zostaną wysłuchane mogą uruchomić różne procedury które zablokują zatwierdzenie ustawy. Ich zdaniem Ministerstwo Rolnictwa i Żywego Inwentarza oraz Narodowa Izba Weterynaryjna posiadają już przepisy regulujące wykorzystywanie zwierząt podczas publicznych wydarzeń i nie są potrzebne dodatkowe poprawki.

Ustawy broni jednak członkini Komisji Środowiskowej z Partii Działania Obywatelskiego (PAC) Marcela Guerrero, która podkreśla, że zapisy ustawy o zakazie znęcania się nie mogą dotyczyć jedynie zwierząt domowych.

Projekt przewiduje zróżnicowane kar za śmierć zwierząt i znęcanie się nad nimi. Za znęcanie się rozumie się czynności w wyniku których dochodzi do utraty jakiegoś narządu lub ograniczenia jego funkcji. Zapisy mają być skierowane przeciw tym którzy propagują walki zwierząt, dokonują na nich aktów seksualnych lub przeprowadzają nadaremnie wiwisekcję (której wyniki nie są wykorzystywane do badań naukowych). Za takie czyny przewiduje się maksymalnie 2 lata więzienia. Natomiast za przyczynianie się do śmierci zwierząt grozić mają 3 lata więzienia. Parlamentarzyści chcą by ustawa przewidywała alternatywne kary (prac społecznych) dla tych którzy popełnią wymienione przestępstwa po raz pierwszy.

W XI.2014 roku Solis obiecał przedłożyć ustawę do parlamentu w roku kolejnym. Jednak brak postępu w tej sprawie powoduje ponowne naciski grup środowiskowych które organizują marsze protestacyjne.

Narodowa Izba Weterynaryjna podała, że w XII.2015 przemoc wobec zwierząt wzrosła o 15%.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie