K O S T A R Y K A

ZWIĄZEK SĘDZIOWSKI KRYTYKUJE I WYCIĄGA KONSEKWENCJE WOBEC LENIWYCH SĘDZIÓW

9.III.2016

Kostarykańska gildia sędziowska zapowiedziała dochodzenie w sprawie trzech sędziów którzy przewodniczyli składowi sędziowskiemu w pierwszej sprawie odnośnie śmierci enwironmentalisty Jairo Mora. Wcześniej w I.2015 roku 7 podejrzanych zostało uniewinnionych od zarzutu zabójstwa Mory oraz porwania i molestowania 4 zagranicznych wolontariuszy.

Zdaniem przewodniczącej Kostarykańskiego Związku Sędziowskiego (ACOJUD) Adriany Orocú skandalem jest zachowanie się sędziów i nie ma to nic wspólnego z niezależnością sądownictwa. Dodała, że Trybunał Inspektoratu Sądowego rozważa podjęcie kroków wobec sędziów za zaniedbywanie obowiązków i naruszanie etyki zawodu. Ewentualne kary dla trzech sędziów Hernána Salazara, Yolandy Alvarado i Luisa Rodrígueza mogą stanowić od nagany po wydalenie z zawodu. Śledztwo w tej sprawie ma potrwać rok. Orocú ma nadzieję, że podjęcie takich kroków wpłynie na nowy skład sędziowski by nie popełniali błędów swoich poprzedników.

Zabójstwo Mory na plaży w Moín 30.V.2013 roku spowodowało ogromne zainteresowanie mediów nie tylko z Kostaryki. Policja aresztowała po dwóch miesiącach 7 podejrzanych: Héctora Casha, José Bryana Quesadę, Ernesta Centeno, Felipe Arauza, Williama Delgado oraz braci Donalda i Darwina Salmóna. Nim sporządzono akt oskarżenia przez rok prowadzone było śledztwo. Wszyscy zostali uniewinni w I.2015 roku.

Wyszło na jaw, że podczas procesu w ogóle nie brano pod uwagę sms-ów, geolokalizacji aparatów komórkowych oraz połączeń telefonicznych ponieważ dowody te zostały przez prokuraturę i policję zaniedbane. To było bezpośrednią przyczyną, że wyrok zaskarżono i uwzględniono apelację.

Podług prawa kostarykańskiego prokuratorzy mogą raz w danej sprawie zaskarżyć wyrok jej dotyczący. Obecny drugi proces w tej sprawie toczący się przed sądem w Limon ma się zakończyć pod koniec III.2016.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie