K O S T A R Y K A

KOSTARYKA OGŁASZA SPOŁECZNĄ ZBIÓRKĘ NA PIERWSZEGO SATELITĘ

15.III.2016

Mający siedzibę w Kostaryce Środkowoamerykański Zarząd Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (ACAE) ogłosił, że rozpoczyna kampanię finansowania społecznego by uzbierać 75.000$ niezbędnych do wysłania na orbitę pierwszego kostarykańskiego minisatelity.

Urządzenie ma 10 cm długości, waży kilogram i konstruowane jest w ramach projektu badawczego „Irazu”. Ma być wykorzystywane w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w drugiej połowie 2017 roku. Z wysokości 400 km satelita miałby badać przygraniczny z Nikaraguą zalesiony teren Los Chiles, dokonywać pomiarów temperatury, wilgotności i dwutlenku węgla.

Celem badań jest określenie zmian klimatycznych na górskich obszarach leśnych. Za pomocą przytwierdzonych do drzew tzw. dendrometrów będą też przeprowadzane analizy wpływających na wzrost roślin zmian środowiskowych. Dane zbierać będzie satelita i przekazywać do laboratoriów.

Z ACAE współpracują też naukowcy z Kostarykańskiego Uniwersytetu Technologicznego (TEC). Koszt całego projektu wynosi 500.000, jednak po 6 latach badań ACAE i TEC potrzebują jeszcze jedynie 75.000$. Od 21.III na specjalnej stronie internetowej będzie można wpłacać datki od 10 do 5.000$. W zamian oferowane będą koszulki oraz możliwość wpisania nazwisk darczyńców do opisu projektu.

Inne na ten temat

Podobne tematycznie